Početak uvođenja čvrste hrane
Razumijevanje uvođenja čvrste hrane
Preporučuje se početi sa žitaricama i povrćem pa zatim uvoditi voće (ako se voće uvodi u isto vrijeme kad i povrće, može se desiti da se djetetu više dopadne slatki ukus i da odbija povrće). Proces uvođenja čvrste hrane obuhvata 5 glavnih faza:
1. Uvođenje čvrste hrane počinje između 4 i 6 mjeseca a ne ranije jer su funkcije digestivnog sistema vaše bebe još uvek nezrele.
2. Od 4. mjeseca, bebe mogu da gutaju polutečnu hranu a pokreti njihovog jezika postaju više koordinisani.
3. Od 5. mjeseca, bebe su sposobne da žvaću i grickaju hranu čak i ako nemaju nijedan zub.
4. Od 7. mjeseca, bebe su sposobne da same drže svoju hranu. Ovo je veoma važan korak kada mogu početi da jedu komadiće hrane prstima.
5. Od 9. mjeseca, bebe mogu gutati male komadiće hrane.
Koji je najbolji način za započinjanje uvođenja čvrste hrane bez stresiranja vaše bebe?
Kako biste izbjegli požurivanje razvoja digestivnog sistema vaše bebe, važno je da ne uvodite više od jedne vrste nove hrane svaka 2 do 3 dana i da je uvijek dajete u malim količinama. Ukoliko beba odbija hranu, ne insistirajte. Bebi mogu biti potrebne nedjelje ili čak i mjeseci da prihvati novu hranu, u zavisnosti od individualnog slučaja. Odaberite tiho vrijeme. Izbjegavajte jutra kada je vaša beba veoma gladna, ili večeri kada je umorna.
Uvođenje hrane koja može izazvati alergije
Preporučuje se da se potencijalni alergeni uvode jedan po jedan, u uzrastu od 4 do 6 mjeseci. Uvođenje takve hrane prije uzrasta od 4 mjeseca povećava rizik od alergije. Međutim, izgleda da rizik takođe može biti povećan ako se uvedu prekasno, nakon uzrasta od 6 mjeseci. Savjetuje se da se tokom ovog perioda uvedu riba, jaja, celer, kivi, crveno voće, egzotično voće, itd. Kikiriki i morski plodovi se takođe mogu ponuditi bez previše odlaganja.