Odvikavanje beba: tatina dragocjena podrška
Podijelite
10/05/2021

Odvikavanje beba: tatina dragocjena podrška

Odvikavanje bebe predstavlja djelimičan ili potpun prestanak dojenja. Bez obzira kog uzrasta je vaša beba, kada mama i vi odlučite da prekinete dojenje i pređete na flašicu sa mlijekom za dojenčad, odvikavanje će označiti prekretnicu kako u vašem tako i u životu vašeg mališana. Na kom mjestu se nalazi prestanak dojenja bebe u vašem svakodnevnom životu, tata? Šta vi možete da učinite kako biste pomogli vašoj partnerki da nesmetano odvikne vašu bebu? Objašnjenje.

Prestanak dojenja: Zašto je tatina podrška neophodna?

Bez obzira što ste to zajedno odlučili, prestanak dojenja može ponekad da bude praćen neizvjesnošću i teškoćama koje će mama posebno da osjeća tokom prvih dana usljed ove za nju velike promjene. Što se bebe tiče, njoj će takođe biti potreban jedan period da se navikne da sa majčinih grudi, što je za nju prirodno, pređe na cuclu na flašici. Stoga je tatina podrška nezaobilazna.

- Tate: pomozite majkama prilikom odvikavanja od dojenja
Vaša partnerka je nedjeljama dijelila intimne momente sa svojom bebom prilikom svakog dojenja, tako da razdvajanje ponekad može da joj padne veoma teško. U borbi sa sumnjama, umorom ili pak nostalgijom za jednim periodom života koji se završava, mami će više nego ikada da bude potreban neko da je sasluša, ohrabri i posavjetuje i pomogne joj da što lakše preživi ovu veoma posebnu fazu. Pomozite joj kako bi i ona mogla malo da odahne, sada možete da je zamijenite u toj funkciji koja joj je do sada bila rezervisana: hranjenje vašeg mališana!

- Budite podrška bebi pri njenom odvikavanju od dojenja
U prvim danima odvikavanja, dijete koje je odvojeno od majčinih grudi na kojima je bilo od svog rođenja, može da se osjeća pomalo izgubljeno. Ono može da odbija flašicu sa mlijekom za bebe ili majčinim mlijekom, plače i teško zaspi… Beba će ispoljavati svoje muke na sebi svojstven način. Kako da je smirite? Ništa ljepše od utješnih ruku bebinog tate!
Odvikavanje bebe: početni savjeti za nježan prelazak
U početku, beba koju pokušavamo da odviknemo može da odbija flašicu koju joj majka daje jer ona prepoznaje miris grudi i majčinog mlijeka. Zato je preporučljivo da majka izađe iz prostorije kako bi tata, ili neka druga osoba, mogla da je nahrani! Prelazak sa majčinog na mlijeko za bebe će tako nesumnjivo da bude lakše prihvaćen.

Tate: pomozite mami da malo odahne tokom odvikavanja od dojenja!

Da biste pomogli oko prestanka dojenja, tata, vi možete da napravite mirnu i opuštajuću atmosferu kod kuće. Time ćete da olakšate period prilagođavanja na flašicu sa hranom za bebe!

Priprema flašica

Sasvim prirodno možete da prisvojite status „Glavnog kuvara flašica“ slijedeći 4 ključna koraka neophodna za njihovu pripremu (pogledajte naš članak: Uspješno odvikavanje od dojenja).

Ako se vaša beba još uvijek budi noću i ne prihvata kombinovano dojenje, na taj način možete da pustite suprugu da spava cijelu noć što nije doživjela od kako je postala mama!

Zapravo, majka je da bi dojila bila primorana da redovno ustaje tokom noći kako bi nahranila svoju bebu. Ako ste prije odvikavanja od dojenja, vi bili u prilici da spavate tokom cijele noći, prestanak dojenja može da donese neke promjene. Tako da sada vi možete da ustanete kako biste nahranili svoju bebu tokom noći.

Prilika da novopečena mama uživa u zasluženim trenucima odmora sve do jutra! Kada se odvikavanje završi, možete ako želite da se mijenjate kako biste oboje mogli da uživate u cijelonoćnom snu sve dok vaša beba ne prestane da se budu noću, između 4 i 6 mjeseci u prosjeku.

Uživajte u povezanosti sa bebom, zahvaljujući hranjenju na flašicu!

Spremite flašicu i uživajte u dragocjenim trenucima dok vaša beba pripijena uz vas, uživa u obroku koji joj dajete. Odvojite vrijeme da razmjenjujete nježne poglede, da joj pričate i da se mazite i uživaćete u stvarnim trenucima interakcije sa vašim djetetom. Kada završite sa davanjem flašice, moći ćete kao i dok ste bili uz mamu za vrijeme dojenja, da pridržite situ bebicu dok ne podrigne, a onda se s njom zagrlite, uljuškate je i uspavate….

Kao i druge male svakodnevne brige oko djeteta (presvlačenje, kupanje, uspavljivanje, različiti trenuci interakcije…), ovi obroci na flašicu doprinjeće vašem odnosu oca prema djetetu i vašoj povezanosti. Na programu? Veća povezanost, bolje upoznavanje, trenuci privrženosti… Šta vam više treba?

Moralna podrška majci

Bilo da je povratak na posao razlog za odvikavanje od dojenja ili da je to njen lični izbor, ovaj proces je uvijek težak za mamu. Nije mala stvar prekinuti taj kontakt tijelo uz tijelo i tu posebnu intimnost koja se razvija prilikom dojenja. Mama često osjeća anksioznost zbog odvajanja, utoliko više jer mora da povjeri svoje dijete vrtiću ili dadilji. U tome je veoma bitna uloga tate koji treba da razgovara sa svojom partnerkom na temu emocija novopečene mame. Vi ste tu da je ohrabrite i podržite tokom ove faze razdvajanja koja može da bude izuzetno teška za nju, koja je do sada sve svoje vrijeme provodila sa vašom bebom. Možda se i vi osjećate uznemireno zbog ove često neophodne faze, tokom koje morate da povjerite svoje dijete drugoj osobi i gledate kako vaša partnerka pati.

Oboje ćete imati potrebu da o tome razgovarate, da se međusobno podržavate i da podržite vašu bebu pokazujući joj rješenost da se suočite sa ovom novom fazom u vašem životu.

A da pređete na kombinovano dojenje?

Ukoliko se odlučite za kombinovano dojenje, odnosno naizmjenično dojenje i hranjenje mlijekom za dojenčad, bebina mama će možda morati da ispumpa svoje mlijeko. Pumpa za grudi za majku može, u ovom slučaju, da bude saveznik u sprječavanju oticanja grudi. Kombinovano dojenje će doprinijeti nesmetanom odvikavanju bebe, tako što će beba u prvo vrijeme da se navikne na novi način ishrane, odnosno flašicu, prije nego što se navikne na novo mlijeko, čime će istovremeno da dođe do smanjenja laktacije kod majke.

Roditelji, možete da računate na to da ćete da se smjenjujete. Na primjer, dok mama ispumpava mlijeko, tata može da nahrani bebu na flašicu i da brine o njoj, ili pak da se potrudi da atmosferu učini mirnom kako bi mama mogla nesmetano da podoji dijete tih posljednjih puta.

Moralna podrška, svakodnevna pomoć, novi intimni trenuci...Odvikavanje od dojenja je ključni momenat za osnaživanje veze između tate i bebe. Tokom ovog perioda, tatina uloga je učvršćena i omogućava mami da odahne!