Postoje dvije vrste refluksa. Jedna odgovara takozvanim jednostavnim ili „fiziološkim" regurgitacijama, bez posljedica po pravilan razvoj vaše bebe. Druga je praćena poremećajima, znacima bolesti koja zahtijeva poseban tretman, a zove se GERB, odnosno gastroezofagealna refluksna bolest. Kako ih prepoznati?
Beba bljucka: obične regurgitacije ili GERB?
Dok je regurgitacija uobičajen, funkcionalan i benigni probavni poremećaj kod dojenčadi, određene regurgitacije mogu pak da izazovu nelagodnost kod mališana... Pregled povezanih simptoma.
„Jednostavan“ refluks želuca
Bebe imaju blagi, nepatološki gastroezofagealni refluks:
- kada ih bljuckanja ne remete u njihovoj svakodnevici,
- kada ona nisu praćena plačem,
- ne remete njihov san, ishranu, niti njihov pravilan razvoj
Regurgitacija se obično javlja poslije obroka, nakon punog stomaka, a nerijetko i nakon podrigivanja.
Roditelje čije dijete izbacuje takve ispljuvke ili male regurgitacije ovo ne bi trebalo da brine, izbačene količine mogu da budu manje ili veće u zavisnosti od bebe. Različite studije su pokazale da je stvarna zapremina ispljuvka uveliko precijenjena od strane roditelja: kada majka izjavi da je njena beba povratila cijelu flašicu, tu se zapravo radi samo o nekoliko desetina mililitara. Malo čišćenja, veliki zagrljaj i ova epizoda je već zaboravljena! Vaš najbolji saveznik i jedini tretman je prema tome portikla!
U suštini, ove regurgitacije ne znače da je vaše dijete loše svarilo ono što je upravo pojelo, već da njegov probavni trakt još nije zreo i zatvaranje njegovog želuca nije baš efikasno. Količina koju bebe popiju je takođe veoma velika u odnosu na onu koju popiju starija djeca i odrasli (u prosjeku 700 do 750 ml za bebe od dva mjeseca, za prosječnu težinu od 5 kg, dakle 15-20% tjelesne težine dnevno). Tako, u zavisnosti od količine popijenog mlijeka, položaja u kom se nalazi, ili čak moguće bebine uznemirenosti, može nastati pasivni refluks dijela sadržaja želuca prema ustima: regurgitacija.
Gastroezofagealna refluksna bolest ili GERB
Djeca sa patološkim GERB-om uvijek imaju regurgitacije različite jačine, što može imati posljedice po njihovo zdravlje. Takozvani „unutrašnji” GERB, bez ikakve eksterne regurgitacije, se stalno pominje iako se veoma rijetko javlja. Osim mogućeg plača, problemima sa spavanjem, poteškoća kod hranjenja na flašicu (prečesto pogrešno prijavljeno kao GERB) i gubitka težine, može doći do raznih drugih komplikacija:
- ezofagitis (zapaljenje jednjaka), sa ili bez iskašljavanja krvi,
- pojava ponekad jakih osjećaja nelagodnosti,
- pogoršanje urođenog stridora,
- mogući rizik od kontrakcije ili pogoršanja respiratornih bolesti ili ORL bolesti, što nije naučno dokazano.
Na sreću, manifestacije ovog tipa su rijetke. Zapravo, regurgitacija pogađa više od polovine novorođenčadi, ali manje od 10% njih je kvalifikovano kao GERB. One će se smanjiti sa godinama, a rješenja postoje da bi ih se vaše dijete oslobodilo.
GERB: Korisni savjeti pedijatra
Kada vam opšte stanje djeteta djeluje neobično, veoma je važno da posjetite ljekara. On će najbolje moći da utvrdi da li vaše dijete stvarno „boluje“ od GERB-a ili je uzrok njegovog lošeg stanja nešto drugo (na primjer: poremećaj zbog razdvajanja od majke, alergija na proteine kravljeg mlijeka [CMPA], pretjerani gastrokolični refleks, neobjašnjiva plakanja dojenčeta, itd.).
Koja je razlika između regurgitacija i povraćanja?
Potrebno je napraviti razliku između regurgitacija i povraćanja, koja zahtijevaju kontrakciju trbušnih mišića, dok refluks o kome je ovdje riječ nastaje sam od sebe, bez fizičkog napora bebe.
GERB ili ne: kako smanjiti regurgitacije kod bebe?
Hrana modifikovana korišćenjem specijalnog mlijeka, prilagođene flašice, određeni položaji, podrigivanja... Jednom kada se identifikuje vrsta regurgitacije (blagi funkcionalni poremećaji ili GERB), lakše je pronaći rješenja za njihovo ublažavanje ili čak prevenciju!
- Liječenje jednostavne regurgitacije
Jednostavna uputstva za njegu djece ili ishranu (sa izborom mlijeka protiv regurgitacija za bebe koje nisu dojene) mogu da poboljšaju ove regurgitacije. Naći ćete ih u našem članku
4 savjeta za prepoznavanje regurgitacija i njihovo ublažavanje.
- Liječenje gastroezofagealne refluksne bolesti ili GERB-a
Ukoliko dijete ima simptome gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB), u cilju sprječavanja mogućih komplikacija, roditeljima se savjetuje da se konsultuju sa zdravstvenim radnikom. On će vam dati pravilna uputstva za pomoć vašem djetetu.
GERB: stroga kontrola lijekova
GERB ili ne, veoma je važno da znate da uzimanje lijekova treba da bude povremeno i da oni treba da vam budu propisani. Samo ljekar ili pedijatar vašeg djeteta može da utvrdi da li je to neophodno ili ne nakon postavljanja dijagnoze. Ako lijek ne ublaži simptome, nema smisla da nastavite s njegovim korišćenjem.
Jedan od uobičajenih problema sa varenjem kod mališana je da vaša beba bljucka. Dok će ova vrsta gastričnog refluksa vremenom prestati sama od sebe, s druge strane, sve komplikacije prave gastroezofagealne refluksne bolesti zaslužuju posebnu pažnju i liječenje.
Literatura za GERB / regurgitacije
www.mpedia.fr/art-diagnostic-rgo
www.mpedia.fr/art-traitement-rgo
www.modilac.fr/actualites/les-troubles-digestifs-de-bebe
www.modilac.fr/notre-expertise-nutrition/les-troubles-digestifs/4-astuces-pour-reconnaitre-les-regurgitations-et-les-calmer