Odvikavanje: budite dobro pripremljeni, 6 savjeta koji će vam olakšati stvari
Podijelite
24/08/2020

Odvikavanje: budite dobro pripremljeni, 6 savjeta koji će vam olakšati stvari

Majčino mlijeko je idealna hrana za dojenčad, a SZO preporučuje isključivo dojenje vaše bebe do 6 mjeseci starosti. Ali možda ćete vi željeti ili morati da prekinete dojenje i pređete na hranjenje na flašicu. A taj veliki korak odvikavanja od dojenja nije uvijek lak…ni za vas, ni za vašu bebu! Evo nekoliko naših savjeta da vam to prođe glatko. .


1. Prođite kroz ovu fazu glatko i u svom ritmu

Samo bez žurbe i bez ikakvih naglih promjena! Važno je da tome pristupite postepeno.
Nemojte da se prisiljavate: ukoliko ne želite da odbijete svoju bebu odmah, ali ste na primjer primorani da se vratite na posao, možete da izmuzete svoje mlijeko (ukoliko vrtić ili dadilja to dozvoljavaju) ili pak da pređete na kombinovano dojenje. Cilj je da uspostavite svoju ravnotežu.

A pošto ovo predstavlja mali preokret u životu vaše bebe, ponašajte se isto kao i obično. Čak i ako je više ne dojite, nastavite da je ljubite i govorite joj nježne reči, baš kao nekada.

U slučaju nedoumica ili pitanja, obratite se svom ljekaru ili pedijatru, oni vam najbolje mogu pomoći u ovom važnom koraku.


2. Pratite redoslijed dojenja i reagujte unaprijed

Prije nego što počnete sa odvikavanjem, pokušajte da naviknete svoju bebu na flašicu: ponudite joj s vremena na vrijeme svoje ispumpano mlijeko kako bi se navikla na cuclu. Ukoliko morate da odviknete bebu jer se vraćate na posao, imajte na umu da su potrebne 2 do 3 nedelje da beba stekne nove navike. Počnite tako što ćete zamijeniti flašicom sa mlijekom za bebe najmanje „produktivno“ dojenje, najčešće je to poslijepodnevno dojenje. Zatim sačekajte 4 do 5 dana prije nego što zamjenite drugo dojenje, i sve tako redom.

Na primjer :

✓ Dan D: zamjenjujem 1 dojenje
✓ Dan D +5: zamjenjujem 2 dojenja
✓ Dan D +10: zamjenjujem 3 dojenja
✓ Dan D +15: zamjenjujem 4 dojenja
✓ Dan D +20: zamjenjujem 5 dojenja



Izvor: www.modilac.fr/actualites/bien-reussir-le-sevrage


3. Ne brinite zbog malih neuspijeha

Može da se desi da beba odbije flašicu. Samo bez panike! Ne insistirajte i pokušajte ponovo kasnije. Kako biste joj olakšali, možete da zagrijete cuclu pod mlazom tople vode. To će da je podsjeti na vaše grudi. I nemojte da brinete ukoliko beba preskoči jednu flašicu, ješće kada bude bila gladna, pružite joj priliku i ona će o tome da vas obavijesti. Ne brinite ni ukoliko dođe do promjena bebine stolice. Potrebno je 8-10 dana da se bebin probavni sistem navikne na ovu promjenu.


4. Brinite o sebi

Odvikavanje nije samo preokret za vašu bebu već i za vas. Malo po malo, postepeno će vam se količina mlijeka smanjivati ali to može da potraje i moguće je da će vam grudi biti tvrde i bolne.

Da biste se riješili bolnih grudi, s vremena na vrijeme ih masirajte kružnim pokretima. A ako su vam grudi baš jako natečene, možete da pokušate da ih malo ispraznite tako što ćete da ih stiskate pod toplom vodom ispod tuša ili potopite bradavice u čaši tople vode. (Pazite da se ne opečete!) S druge strane, savjetujemo vam da izbjegavate pumpu za mlijeko koja stimuliše laktaciju. Na kraju, ako teško proživljavate ovaj period, ne ustručavajte se da o tome razgovarate sa svojim bližnjima: bebinim tatom, prijateljicama, vašom majkom (da, i ona je kroz to prošla!), drugim mamama ili čak stručnim osobama (ljekar, babica, psiholog, itd.). Ne zaboravite: Srećna mama, srećna beba!


5. Uključiti tatu u posao

Ukoliko niste solo mama, možete da se oslonite upravo na tatu jer odvikavanje od dojenja je prava prilika za njega da razvije emocionalnu vezu sa bebom. A, kakva je tek radost vidjeti ga kako dijeli te momente sa vašom bebom! Između ostalog, ukoliko upravo on daje flašicu, beba će se manje pitati zašto nema više pravo da sisa.


6. Izbor pravog mlijeka za bebe

Najbolje je da potražite savjet od svog ljekara koji će moći da vam preporuči najbolju formulu za vašu bebu. Na primjer, mlijeko za dojenčad Doucea 2. doba je interesantno iz više razloga:

Prvo je mlijeko u Bosni i Hercegovini u koje se dodaje laktoferin, drugi protein majčinog mlijeka.
Proizvedeno je u Francuskoj
Ne sadrži palmino ulje

I naravno sadrži sve što je bebi potrebno za njen dobar razvoj, u skladu sa propisima.