Evo naših savjeta koji će vam pomoći da prepoznate problem, da ga spriječite i olakšate što je više moguće!
1. Kako je prepoznati?
Regurgitacija se javlja odmah nakon podoja (izgledaće kao mlijeko koje je beba upravo popila) ili nakon što je varenje počelo (izgledaće kao zgrušano mlijeko i imati kiselkast miris). Mlijeko koje je vaša beba upravo progutala se vraća u suprotnom smjeru, iz stomaka u usta (i na portiklu), pomiješano sa želudačnim sokovima. Ponekad možda nećete ni vidjeti ništa da izlazi iz bebinih usta već samo vidite da beba žvaće. Ali ako ne plače i nastavlja da dobija na težini, nema potrebe da brinete! Sve će se riješiti kako vaša beba bude rasla. Međutim, ako imate utisak da je to bolno za bebu, ili da je regurgitacija zaista preobilna, ne oklijevajte da se obratite svom ljekaru. Problem može biti gastroezofagealni refluks ili GER, koji na kraju može dovesti do ezofagitisa (upale jednjaka). Ovo ne treba miješati sa povraćanjem, koje prate kontrakcije mišića ili abdomena.
2. Dobre navike u hranjenju
Pravite pauze tokom hranjenja. Ne žurite! Dakle, tokom hranjenja, bilo da dojite ili hranite bebu na bočicu, zapamtite da pravite kratke pauze kako biste omogućili svojoj bebi da podrigne prije nego što nastavi. To će omogućiti vašoj bebi da ispusti sav vazduh koji je progutala. Takođe zapamtite da nagnete flašicu kako biste spriječili da vaša beba proguta previše vazduha.
Dajte prednost uspravnom položaju: Držite ili postavite svoju bebu uspravno tokom hranjenja, a zatim je zadržite u istom položaju nekoliko minuta. Kako biste ograničili pritisak na njen mali stomak, ne stavljajte svoju bebu u visoku stolicu sve dok ne bude u stanju da sama sjedi (uglavnom od uzrasta od 6 mjeseci).
Ne zaboravite da beba treba da izbaci vazduh: Da biste izbjegli regurgitaciju, beba treba da podrigne poslije hranjenja, a možda i tokom istog, kada pravite pauze.
Ne stavljajte bebu u krevet odmah nakon hranjenja: sačekajte najmanje 30 minuta. Možete je staviti u stolicu za bebe ili malo podići krevet tako da bude nagnut. Trebalo bi da leži na leđima sa podignutim uzglavljem kreveta za 10 do 15° kako bi se spriječila regurgitacija. Postoje umeci (u obliku klina) koji se ubacuju u krevetić i koji u tome pomažu.
Uopšteno govoreći, izbjegavajte da vršite pritisak na bebin stomak pelenom ili odjećom koja je preuska, na primjer.
3. Pažljivo birajte flašicu
Ukoliko vaša beba ima problem sa regurgitacijom, postoje specijalne flašice koje olakšavaju hranjenje. Obratite posebnu pažnju na izbor cucle!
- Ne smije da dozvoli prolazak previše vazduha, jer ako beba proguta previše vazduha tokom hranjenja, podrignuće da bi ga izbacila i veća je vjerovatnoća da će se javiti regurgitacija.
- U smislu protoka, on ne bi trebao da bude prevelik kako beba ne bi gutala prebrzo, niti premali kako beba ne bi postala frustrirana.
- Odaberite flašicu koja se može koristiti za zgusnute formule i/ili formule protiv regurgitacije.
4. Odabir mlijeka za vašu bebu
Majčino mlijeko ostaje idealna ishrana za dojenčad i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje da se bebe isključivo doje do 6 mjeseci.
Ali za bebe koje pate od ozbiljne ili uporne regurgitacije, postoji specifična formule: ove AR* (anti-regurgitacione/anti-refluksne) formule su dizajnirane da zgusnu bolus hrane u stomaku vaše bebe. Kada je formula zgusnuta, teško je da bolus hrane putuje nazad do usta, a refluks je smanjen. U formulama su odobrena dva tipa zgušnjivača: skrob i rogačeva guma.
Važno: ako imate sumnje, ne oklijevajte da potražite savjet od svog pedijatra, koji će vas uputiti na najbolju formulu i pomoći vam da napravite prelaz sa normalnog mlijeka na mlijeko protiv regurgitacije ako je potrebno.
Biće vam lako da vidite da li je mlijeko koje ste odabrali djelotvorno: ukoliko kod vaše bebe nakon popijene flašice ima manje regurgitacije ili je nema uopšte, a beba nastavi da dobija na težini, to znači da joj formula odgovara i da ste napravili pravi izbor.
* Formule protiv regurgitacije/refluksa treba koristiti pod ljekarskim nadzorom.