Alergija na proteine kravljeg mlijeka i dojenje
Podijelite
31/03/2019

Alergija na proteine kravljeg mlijeka i dojenje


Čak i ako se u 90% slučajeva izliječe prije 5. godine, alergije na proteine kravljeg mlijeka (ili CMPA) su patologije koje treba ozbiljno shvatiti kod djece. Između 2 do 4% beba ima alergiju tipa koja se manifestuje kožnim, crijevnim ili respiratornim problemima. Neophodno je biti utoliko oprezniji tokom dojenja, jer majčino mlijeko može biti faktor alergije kod dijagnostikovanog djeteta.

Detaljno o alergijama na proteine kravljeg mlijeka

Kod beba alergičnih na proteine kravljeg mlijeka, konzumiranje mlijeka izaziva imunološku reakciju. Ovo može dovesti do veoma širokog spektra simptoma, koji se mogu javiti odmah nakon uzimanja proteina ili nedjelju dana kasnije:
- Znaci na koži kao što su crvenilo, svrab ili otok javljaju se kod 50% beba koje su alergične na proteine kravljeg mlijeka.
- Gastrointestinalni znaci kao što su regurgitacija, povraćanje i kolike javljaju se kod 25 do 50% beba koje su alergične na proteine kravljeg mlijeka.
- Mogu se javiti i respiratorni znaci (sviranje u grudima, astma i sl.), koji su rjeđi.

Šta treba da uradite ako vaša beba pokaže znakove ovih alergija?

Alergija na proteine kravljeg mlijeka ponekad se može razviti kada majka odluči da prestane da doji i počne da daje bebi prve flašice. U ovom trenutku, idealan pristup je produženje dojenja, bez ishrane u kojoj se izbjegavaju proteini kravljeg mlijeka, jer to nije bilo potrebno tokom prvih mjeseci. Međutim, ako se dijagnoza postavi dok majka doji, ljekar će joj savjetovati ishranu u kojoj se izbjegavaju proteini kravljeg mlijeka i da prilagodi ono što jede. To je zato što majčino mlijeko sadrži male količine stranih proteina na koje bebe mogu reagovati.

Kako prilagođavate svoju ishranu izbjegavanja kravljeg mlijeka?

Ishrana koja izbjegava kravlje mlijeko isključuje kravlje, kozje i ovčije mlijeko, kao i sve proizvode napravljene od njih: mliječni proizvodi, sir, puter, kajmak itd.

Jasno istaknute informacije na etiketama takvih proizvoda upozoravaju na potencijalno prisustvo mliječnih proteina: mliječnih proteina, kazeina, kazeinata, laktoze, proteina surutke, surutke, laktalbumina, serumskog albumina. Tokom dojenja, ako je ishrana izbjegavanja efikasna i simptomi bebe se poboljšaju, ljekar će predložiti postepeno ponovno uvođenje mliječnih proizvoda u ishranu majke. Sve zavisi od toga kako će beba reagovati. Tokom perioda ponovnog uvođenja, za mamu može biti korisno da zabilježi sve mliječne proizvode koje jede i kada beba reaguje kako bi pomogla i dala smjernice ljekaru.