Male muke sa dojenjem
Podijelite
31/03/2019

Male muke sa dojenjem

Šta učiniti u slučaju bolnog dojenja?

Dojenje je trenutak zajedništva i dijeljenja između majke i njenog djeteta. Međutim, nije neuobičajeno da se određene tegobe povezuju sa ovim činom. Bolno dojenje nije normalno. Bol je često povezan sa lošim položajem djeteta tokom dojenja. Neophodno je voditi računa o dobrom položaju, postavljanju djeteta i njegovih usta tokom dojenja.

Briga o bradavicama

Mogu se pojaviti male posjekotine ili pukotine na bradavici. Često su posljedica pogrešnog položaja bebinih usta tokom podoja. Neophodno je dobro postaviti bebu i dobro oprati ruke prije svakog podoja tako što ćete malo mlijeka namazati na bradavicu i areolu: ono sadrži antitijela koja omogućavaju da se izbjegnu infekcije i faktori rasta koji regenerišu kožu.

Šta učiniti kada se u dojkama nakupi previše mlijeka

Usljed nagomilavanje previše mlijeka u mliječnoj žlijezdi, dojka je crvena i bolna. Prepunjenost je često povezana sa nedovoljnim brojem hranljivih podoja. Osim toga, može doći do začaranog kruga: bol dovodi do toga da majka manje doji, što pogoršava situaciju. Rješenje je podoj, pumpa za dojke ili alveolarna masaža.

Mastitis: slab protok mlijeka tokom dojenja

To je zapaljenje zbog stagnacije mlijeka u dojci. U slučaju mastitisa preporučljivo je provjeriti da li beba ima dobru tehniku sisanja i nastaviti dojenje sa oboljelom dojkom kako bi se izbjegle komplikacije. Ako je dojenje previše bolno, potrebno je i dalje ispuštati mlijeko pumpicom za mlijeko ili ručno. Ako bol potraje sa znacima infekcije (povećana temperatura), potrebno je konsultovati ljekara. Da biste izbjegli ovu vrstu problema, preporučljivo je provjeriti ponašanje tokom dojenja i oprati ruke prije podoja. Otkrivanje uzroka bolnog dojenja važno je i za majku koja doji i za bebu. Najbolje je da svom ljekaru objasnite bol kako bi se mogao dati odgovarajući odgovor za svaku majku.