Istine/zablude o dojenju
Podijelite
24/08/2020

Istine/zablude o dojenju



1. Nemoguće ako imam male grudi: NETAČNO!

Velike grudi su povezane sa velikom masom masnog tkiva (masti), a ne sa velikim brojem režnjeva i alveola (koje luče mlijeko). Dakle, količina mlijeka zavisiće od vašeg kapaciteta za skladištenje, a ne od veličine vaših grudi.


2. Ponekad može biti bolno, ali nikako nije neizdrživo.

Za početak, možda vas malo boli, ali nije uvijek tako. Kada se uspostavi, dojenje ne bi trebalo da boli. Ako boli i imate napukle bradavice, to je vjerovatno zbog problema sa pravilnim pozicioniranjem vaše bebe. Ako je to slučaj, možete zatražiti pomoć od zdravstvenog radnika, babice ili savjetnika za dojenje.

Da biste izbjegli bol:
- Usta vaše bebe moraju biti pravilno postavljena: gornja usna je savijena, a donja usna „angažovana“
- Usta vaše bebe treba da pokriju cijelu areolu
- Beba treba da proguta jedan od svaka 2 ili 3 sisanja. Vidite kako vaša beba guta: pravilno je postavljena.
- Za položaj: bebu možete dojiti bilo u položaju „Madona“, sa bebinom glavom, vratom i leđima u ravni. Ili u položaju „ragbi lopte“, sa bebom na boku, ispod vaše ruke. Ili ležeći na vašoj strani, pazeći da je beba uvijek pravilno poravnata.
- Najvažnije je da vam je opušteno i udobno. Možete koristiti jastuk za dojenje koji će vam pomoći da pravilno postavite bebu.
Napomena: odmah nakon rođenja vaše bebe, možda ćete imati i kontrakcije materice dok dojite bebu. Oni nisu baš prijatni, ali su prirodni fenomen koji će pomoći vašoj materici i stomaku da se brzo vrate u normalnu veličinu.


3. Pomaže u mršavljenju: niti je TAČNO niti NETAČNO

Tačnije, mišljenja su podijeljena... Neke novopečene mame kažu da im je dojenje pomoglo da izgube težinu koju su dobile tokom trudnoće. Ali do danas nijedna studija nije dokazala da dojenje pomaže u trošenju kalorija ili sagorijevanju masti... Moraćete same da se uvjerite!


4. Zamorno je: NETAČNO/... i pomalo TAČNO

Nije sam čin dojenja zamoran, već potreba da se odgovori na potrebe vaše bebe u svako doba dana i noći. Ne ustručavajte se da tražite pomoć od oca svoje bebe! Da ne biste uvijek vi morali da ustanete noću, možete da izmuzate mlijeko tako da se može dati u flašici. I zapamtite da dojenje oslobađa endorfin koji će vam pružiti prijatan osećaj blaženosti!


5. Obavezni ste da se zdravo hranite TAČNO... ali nemojte se stresirati!

Vaše tijelo će koristiti vaše rezerve kako bi obezbijedilo da proizvodite mlijeko odličnog kvaliteta. Dakle, šta god da jedete, uvijek će zadovoljiti nutritivne potrebe vaše bebe. Zato ne paničite ako vaša ishrana malo skrene sa puta! Međutim, alkohol je potpuno zabranjen!

Važno je zapamtiti da sadržaj esencijalnih masnih kiselina (omega 3 i 6) u vašem mlijeku zavisi od vaše ishrane. Za Omega 3, možete jesti masnu ribu jednom ili dva puta nedeljno. A Omega 6 se može naći u određenim vrstama ulja, kao što su orahovo ili suncokretovo.


6. Majčino mlijeko nije dovoljno: NETAČNO!

Griješi svako ko vam kaže da vaše mlijeko nije hranljivo. To je hrana koja se najviše preporučuje za bebe, i uvijek je bila! Ako vaša beba ne dobija na težini, može biti nekoliko razloga: možda je problem sa pozicioniranjem, brojem podoja, količinom vremena provedenog na dojenju pri svakom podoju, itd. U tom slučaju, ne oklijevajte da potražite pomoć stručnjaka što prije!


7. Mlijeko proizvedeno u prvih nekoliko dana je posebno bogato: TAČNO!

Ovo mlijeko se zove kolostrum. Prirodno ga proizvode sve žene u satima nakon porođaja pa sve do 3. dana. Posebno je zbog svog specifičnog nutritivnog sastava. Konkretno, ima veoma visok sadržaj antitijela i proteina, uključujući laktoferin, drugi najzastupljeniji protein u majčinom mlijeku.


8. Morate da sačekate 3 sata između svakog podoja: NETAČNO! ️ ️

Naprotiv, bolje je hraniti kad je potrebno jer što više dojite vašu bebu to ćete više mlijeka proizvoditi!


9. Ne možete dojiti na javnim mestima: NETAČNO!

Nažalost, još uvijek ima ljudi koji to ne odobravaju, ali vi apsolutno imate pravo da dojite u javnosti i definitivno ne bi trebalo da se stidite da to radite. Ako malo zazirete, počnite sa dojenjem na mjestu gdje se osjećate prijatno. A ako ste stidljivi ili skromni, postoji odjeća koju možete da nosite i koja vam omogućava da dojite bebu veoma diskretno, a da pri tome sačuvate svoju intimu. Takođe možete bezbjedno pokriti svoju bebu dok je dojite nekim platnom ili šalom.


10. Dojenje isključuje tatu: NETAČNO!

Iako dojenje stvara izuzetnu vezu između majke i bebe, i tata je važan i možete mu pomoći da se oseća kao deo ovog procesa povezivanja! On može da vas podrži, da vam pomogne da stvorite umirujuće okruženje, da gleda dok hranite bebu, da vam donese nešto za jelo, da preuzme od vas druge zadatke kao što su kupanje ili presvlačenje. A ako izmlazate mlijeko, on može dati bebi flašicu!