Alergija na hranu: da li vaša beba ima CMPA?
Podijelite
04/03/2021

Alergija na hranu: da li vaša beba ima CMPA?


Alergija na proteine kravljeg mlijeka (CMPA) [Šta je CMPA] je najčešća alergija na hranu kod dojenčadi i male djece. Obično se manifestuje u ranom uzrastu, tokom prvih mjeseci života dojenčadi. Nije uvijek lako brzo uspostaviti dijagnozu jer su simptomi veoma različiti i nisu specifični za CMPA. [Dijagnostikovanje i liječenje alergije CMPA kod beba].

Kako roditelji mogu da otkriju ovu bolest koja dolazi od hrane? Koji znaci nas upozoravaju na alergiju? Fokus na simptome alergije CMPA.

Postoje dvije vrste alergije na proteine kravljeg mlijeka, „CMPA IgE posredovana“ i „CMPA ne-IgE posredovana“. Dok prva može da opstane sa rastom djeteta (oko 20% slučajeva), druga će se uvijek rješavati lako, prilično brzo.

Da li vaše dijete ima CMPA IgE posredovanu alergiju?

CMPA IgE posredovana je najrjeđa alergija na proteine kravljeg mlijeka kod djece. Alergijska reakcija je posljedica proizvodnje antitijela nazvanih „IgE“ koja su u sukobu sa proteinima kravljeg mlijeka (CMP) koje je dijete unijelo. Evo nekoliko bitnih savjeta koji će da vam pomognu da je identifikujete.

Simptomi alergije CMPA IgE posredovana

Simptomi ove alergije se razlikuju od slučaja do slučaja. Obično imaju oblik akutnih manifestacija, ponekad ozbiljnih kod beba. Vaše dijete možda ima CMPA ako ima jednu ili više sljedećih reakcija:

- Kožne reakcije: svrab, crvenilo kože, koprivnjača, angioedem (otok),
- Probavne reakcije: angioedem usta, mučnina, povraćanje, jak bol u stomaku, akutna dijareja,
- Respiratorne reakcije: rinitis, bronhijalni spazam (kontrakcija bronhija), astma, konjuktivitis,
- Ostalo: malaksalost, gubitak svijesti, pad krvnog pritiska, anafilaktički šok.

Pojava simptoma alergije CMPA IgE posredovana

Simptomi se kod djece obično javljaju veoma brzo: nekoliko minuta do 2 sata nakon uzimanja proteina kravljeg mlijeka.
Mogu li djeca koja pate od CMPA IgE posredovane da postanu tolerantna?

Ukoliko se neki roditelji plaše za zdravlje svoje djece, neka ne brinu. Obično se tolerancija prirodno razvija u prvih nekoliko godina života.

Ipak, u oko 20% slučajeva, CMPA IgE posredovana opstaje do 6 godina. Ako je to slučaj sa vašim djetetom, njegov pedijatar će da vam da savjete kako da pravilno postupate, u zavisnosti od uzrasta i ishrane djeteta.

Dijagnostika CMPA IgE posredovana

U slučaju sumnje na CMPA, ljekar treba da obavi sljedeće testove kako bi potvrdio dijagnozu:

- Kožni „Prick test“
Kap mlijeka koju beba obično pije stavlja se na njenu ruku. Zatim se napravi mala punkcija kroz kap. Kod CMPA IgE posredovane, brzo se javlja čvorić (reakcija lokalnog otoka).

- Test krvi
Analiza anti-mliječnih IgE antitijela koja su normalno prisutna tokom dokazane CMPA IgE posredovane se ovdje sprovodi korišćenjem male količine uzete krvi. Ako test otkrije prisustvo ovih antitijela, kaže se da je dijete „osjetljivo na CPM“. Imajte na umu da ova informacija ne mora da znači da je ono alergično.

- Oralni test pod nazivom „Oralni provokacijski test“
Nakon dijete izbacivanja proteina kravljeg mlijeka koja otklanja simptome, djetetu se daje malo mlijeka i provjerava da li se simptomi CMPA vraćaju ili ne. Ovaj test se rijetko izvodi jer može da bude opasan za dijete. Njegovo izvođenje moraju obavezno da nadziru i sprovode stručna lica, u bolničkom okruženju.

Da bi alergija CMPA IgE posredovana bila potvrđena, unošenje proteina kravljeg mlijeka mora da izazove pojavu simptoma u kratkom vremenskom periodu. U slučaju pozitivnih bioloških pregleda, ali u nedostatku simptoma, govorimo o osjetljivosti na CMP, a ne o alergiji.
Ako vaše dijete ima simptome koji mogu da odgovaraju alergiji CMPA, potrebno je da se obratite zdravstvenom radniku bez daljeg odlaganja, radi uspostavljanja dijagnoze. Samo on može da vam kaže kako da se nosite sa bebinim alergijskim reakcijama.

Da li vaše dijete ima alergiju CMPA ne-IgE posredovana?

CMPA ne-IgE posredovana pogađa većinu djece koja pate od CMPA. Tokom ove vrste alergijske reakcije, IgE antitijela se ne proizvode. Tada dakle u igru stupaju ćelije imunog sistema djeteta, koje zajedno rade na eliminaciji proteina iz kravljeg mlijeka. Različiti elementi mogu to da ukazuju roditeljima, ali pravu dijagnostiku je teže uspostaviti nego u slučaju CMPA IgE posredovane.

Simptomi alergije CMPA ne-IgE posredovana

Simptomi ove vrste alergije su obično hronični. Ako vaše dijete ima jednu ili više ovih reakcija, moguće je da je razvilo takvu alergiju:

- Kožna reakcija: svrab, crvenilo kože, ekcem,
- Probavne reakcije: : gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), grčevi, poteškoće pri hranjenju, bol u stomaku, hronična dijareja, prisustvo krvi i sluzi u stolici, konstipacija, zapaljenje analnog područja, analne fisure,
- Respiratorna reakcija: hronični kašalj,
- Ostalo: anemija (nedostatak crvenih krvnih zrnaca), nedostatak gvožđa, slabo napredovanje tjelesne težine, poremećen san.

Pojava simptoma alergije CMPA ne-IgE posredovana

Početak simptoma je odložen za nekoliko sati do nekoliko dana u odnosu na konzumiranje mlijeka ili hrane koja sadrži ove proteine (ili njihovo uvođenje, tokom faze diversifikacije bebine hrane). Stoga je ponekad teško uspostaviti vezu između simptoma i konzumiranja mlijeka.
Mogu li djeca koja pate od CMPA ne-IgE posredovane da postanu tolerantna?

Dobre vijesti! Izlječenje od alergije na kravlje mlijeko se dešava u 100% slučajeva! Do razvoja tolerancije obično dolazi brzo, te se može javiti u prvoj godini života bebe, obično između 9. i 12. mjeseca.

Dijagnostika alergije CMPA ne-IgE posredovana

Različiti testovi mogu da otkriju ovaj tip CMPA:

- Negativni „Prick“ i „Rast cmp“ testovi
- Korišćenje „patch testa“: mala aluminijumska posuda napunjena mlijekom stavlja se na kožu djeteta. Čuva se 48 sati i upoređuje sa kontrolnim flasterom koji će alergiju da potvrdi ili ne. Ova tehnika se rijetko koristi i o njenoj pouzdanosti se raspravlja.

Ponekad može da bude teško da se utvrdi da li dijete ima CMPA ne- IgE posredovanu jer ne postoji laboratorijski test koji bi to utvrdio. Pored toga, kasni početak simptoma otežava dijagnozu. Da bi se otklonila svaka sumnja, preporučuje se da se uradi test totalne eliminacije na CMP tokom 4 nedjelje i da se ustanovi prestanak simptoma. Ako se simptomi ponovo jave nakon ponovnog uvođenja CMP-a, dijete ima CMPA ne-IgE posredovanu.

Ne brinite, iako neki simptomi CMPA mogu da izgledaju posebno impresivno, alergija ne traje vječno kod mališana. U međuvremenu, bebin ljekar će joj prepisati poseban tretman koji odgovara njenom profilu i utvrđenoj dijagnozi (hrana prilagođena majci i bebi hranjenoj majčinim mlijekom [CMPA i dojenje], specifično mlijeko za bebe za bebu hranjenu na flašicu, dijeta izbjegavanja namirnica koje sadrže mliječne proteine, posebno u periodu diversifikacije ishrane [Diversifikacija ishrane i CMPA kod djece] . Kada se beba izliječi, može se ponovo nastaviti sa uvođenjem mliječnih proizvoda u ishranu dojenčeta. [Ponovno uvođenje u ishranu dojenčeta mliječnih proizvoda nakon CMPA]

Literatura :

Fiocchi A, Schunemann H. WAO Special Committee on Food Allergy. Diagnosis and Rationale for Action against Cow’s Milk Allergy. The DRACMA guideline. WAO Journal 2010; S1 (April), 1-105
C.Dupont, J-P Chouraqui, D de Boissieu, et al. Comité de nutrition SFP. Dijetetski tretman alergija na proteine kravljeg mlijeka. Arch Pediatr 2011;18:79-94
Vandenplas Y, Marchand J, Meyns L. Symptoms, Diagnosis, and Treatment of Cow’s Milk Allergy. Curr Pediatr Rev. 2015;11(4):293-7.
Dupont, C. ; Chouraqui, J.P. ; Linglart A. et al. Committee on Nutrition of the French Society of Pediatrics. Nutritional management of cow’s milk allergy in chidren: an update. Arch Pediatr, 2018, 25, 236–43.
Bocquet A, Dupont C, Chouraqui JP, et al. Committee on Nutrition of the French Society of Pediatrics (CNSFP). Efficacy and safety of hydrolyzed rice-protein formulas for the treatment of cow’s milk protein allergy. Arch Pediatr. 2019 May;26(4):238-246.
Mpedia, APLV: Alergije na proteine kravljeg mlijeka, https://www.mpedia.fr/art-aplv-allergie-proteines-lait-vache/