Važnost mlijeka za rast
Podijelite
08/03/2019

Važnost mlijeka za rast

Studija Nutri-Bébé iz 2013. pokazala je da je unos proteina kod male djece u Francuskoj previsok. Naročito u dobi od 3 godine, srednji unos je u prosjeku 42,2 g/d, odnosno 4 puta veći od preporuka EFSA (Evropske agencije za bezbjednost hrane).

Međutim, unos proteina je mnogo manji kod djece koja konzumiraju formulu za dojenčad do 3 godine: njihov prosječni unos proteina bio je 19% niži od njihovih vršnjaka koji ne piju formulu. Ova tendencija se može objasniti činjenicom da mlijeko za rast ima manji sadržaj proteina od kravljeg: konzumiranje 500 ml mlijeka za rast svakog dana omogućava maloj djeci da smanje unos proteina za 25 g.

Smanjeni unos natrijuma

U Francuskoj, studija Nutri-bébé iz 2013. godine ističe činjenicu da je dnevni unos natrijuma iznad preporuka EFSA od starosti od 6 mjeseci i da se stalno povećava: sa 24 mjeseca, djeca unose u prosjeku 3 puta više natrijuma u odnosu na maksimalni preporučeni nivo.

Međutim, još jednom, djeca koja piju mlijeko za rast imaju unos natrijuma koji je 19% manji nego kod druge djece. Ovo nije beznačajno jer, baš kao i višak proteina, previše natrijuma može da izazove veliki pritisak na bubrege djece. Štaviše, studije pokazuju da prekomjerni unos natrijuma kod male djece može povećati rizik od visokog krvnog pritiska u odraslom dobu.

Povećan unos gvožđa

Gvožđe doprinosi brojnim funkcijama u tijelu, pa stoga igra ključnu ulogu. Na primjer, komponenta je hemoglobina, koji omogućava oksigenaciju ćelija, i mioglobina, koji prenosi kiseonik do mišića. Pored toga, pokazalo se da nedostatak gvožđa može izazvati anemiju, što rezultira manjom otpornošću na infekcije i rizikom od abnormalnog kognitivnog razvoja.

Ponovo prema rezultatima Nutri-bébé studije, od 12. do 24. mjeseca 45% djece ima neadekvatan unos gvožđa, a kod djece uzrasta od 24 do 36 mjeseci ta cifra iznosi preko 75%.
Djeca koja piju mlijeko za rast u dovoljnim količinama unose u prosjeku 9,1 mg gvožđa dnevno, odnosno više od minimuma od 8 mg/dan koji preporučuje EFSA.

Povećan unos esencijalnih masnih kiselina

Kod djece čije tijelo intenzivno raste, masti su esencijalni izvor energije (predstavljaju 45 do 50% energije koju obezbjeđuje ljudsko mlijeko ili formule za bebe). Ove masti imaju kapacitet da generišu ATP (adenozin trifosfat), ali i da se skladište kako bi sačinjavale rezerve energije i komponenti tkiva (membranski fosfolipidi). Konačno, oni su prekursori supstanci koje regulišu ćelijske funkcije (prostaglandini, leukotrieni).

Neke masne kiseline sintetišu ljudi, dok druge ne mogu i moraju biti obezbjeđene ishranom: ove druge se nazivaju „esencijalnim” masnim kiselinama; to su alfa-linoleinska kiselina C18:3n-3 i linolna kiselina C18:2n-6.
Studija Nutri-bébé iz 2013. otkriva nedovoljnu potrošnju esencijalnih masnih kiselina kod male djece uzrasta od 6 mjeseci. Štaviše, kada djeca dostignu 2 godine, 72% ima unos linolne kiseline ispod preporučenog nivoa, a sa 3 godine, 77% ima neadekvatan unos alfa-linoleinske kiseline.

Mala djeca koja piju mlijeko za rast imaju sadržaj esencijalnih masnih kiselina znatno iznad prosjeka jer konzumiraju u prosjeku 77% više Omega 6 masti i 71% više Omega 3 masti. Da zaključimo, Nutri-bébé studija iz 2013. godine pokazala je da dojenčad koja konzumiraju formulu za dojenčad do 3 godine uz raznovrsnu ishranu imaju bolje pokrivene potrebe za nutritivnim unosom nego bebe koje ne piju formulu za rast. U stvari, čak i u slučaju dobro vođenog uvođenja čvrste hrane potpuno u skladu sa preporukama, hrana ne može da pokrije sve potrebe za hranljivim materijama jer je sadržaj prenizak. Kada se mlijeko za rast konzumira u dovoljnim količinama, ono omogućava da se maloj djeci pokriju potrebe za gvožđem i esencijalnim masnim kiselinama i sadrži manje proteina i natrijuma od kravljeg mlijeka.