Ključ za uspešno uvođenje čvrste hrane
Podijelite
31/03/2019

Ključ za uspešno uvođenje čvrste hrane

Postepeno uvođenje hrane

Kako biste osigurali da ovaj period za vašu bebu bude bez stresa, važno je da ne uvodite više namirnica u isto vrijeme. Ukoliko beba odbija hranu, ne insistirajte. Bebi mogu biti potrebne nedjelje ili čak i mjeseci da prihvati novu hranu, u zavisnosti od individualnog slučaja. Kako biste osigurali najbolje uslove za uvođenje nove hrane, važno je da odaberete tiho vrijeme. Izbegavajte jutra kada je vaša beba veoma gladna, ili večeri kada je umorna.

Značaj mlijeka (majčinog mlijeka ili formule)

Od 6 do 12 mjeseci, majčino mlijeko ili formula nastavljaju da čine osnovu ishrane vaše bebe. Preporučeni unos je najmanje 500 ml dnevno. Prebacivanje na prelaznu formulu se preporučuje od trenutka kada počnete da dajete bebi prve obroke bez mlijeka. Majčino mlijeko i formule za dojenčad pružaju bebi sve što im je potrebno (proteini, ugljeni hidrati, esencijalne masne kiseline, kalcijum, vitamin D). Međutim, kravlje mlijeko nije odgovarajuće jer ne sadrži dovoljno esencijalnih masnih kiselina, niti dovoljno gvožđa ili vitamina. Takođe sadrži previše proteina i natrijuma, što može preopteretiti bubrege.

Mliječni proizvodi

Kako bi se osigurao dobar unos proteina, kalcijuma i vitamina, beba može jesti mliječne proizvode za bebe od uzrasta od 5 do 7 mjeseci (Petit Suisse, punomasni jogurti, krem sir). Oni ne zamjenjuju u potpunosti majčino mlijeko ili prelazno mlijeko. Od uzrasta od 8 mjeseci, može se uvesti sir jednom dnevno. Treba imati u vidu da 100 g mliječnog proizvoda za bebe zamjenjuje 100 ml majčinog mlijeka ili formule. Dakle, dobro organizovano uvođenje čvrste hrane pomaže da se ograniče alergije koje se mogu razviti kasnije. Takođe zavisi od postepenog uvođenja vrsta hrane koje imaju za cilj razvoj i stimulisanje imunološkog sistema bebe. Za više informacija, pročitajte članak „Uvođenje čvrste hrane: koju hranu bi trebalo da date svojoj bebi“.