Čvrsta hrana: hranu koju treba da dajete svojoj bebi
Podijelite
04/04/2019

Čvrsta hrana: hranu koju treba da dajete svojoj bebi

Voće i povrće

Da bi dobila vitamin C, minerale, ugljene hidrate i vlakna (celulozu), beba može da počne da jede povrće i sve sirovo (veoma zrelo) ili dobro kuvano voće. Od uzrasta od 4-6 mjeseci bebi možete dati 2 kašičice (10 g) u obliku pirea ili iz teglice sa kašicom za bebe, hranjenjem na kašičicu ako je beba spremna ili u flašici. U periodu između 5 i 8 mjeseci, količine se mogu povećati. Takođe je moguće miješati ili izgnječiti dinstano voće ili pire. Od uzrasta od 9-12 mjeseci može se jesti 130 g sirovog voća, blendiranog ili isječenog na komadiće, i 210 g povrća isječenog na komadiće.

Meso i srodni proizvodi

Meso, riba, meso živine i jaja obezbjeđuju proteine, gvožđe, vitamin B i masti. Beba može da počne da jede ove proizvode od 5-6 mjeseca života samo u malim količinama (10 do 20 g miješanog mesa i povrća). Od 7 do 12 mjeseci, roditelji mogu da daju svojoj bebi 20 g mesa, ribe ili tvrdo kuvanih jaja dnevno. Ove proizvode treba jesti ne više od jednom dnevno do 5. godine.

Skrobna hrana (ugljeni hidrati)

Brašno, žitarice, krompir, hljeb, tjestenina, riža, griz i mahunarke objezbeđuju spore šećere, vlakna, vitamine i proteine. Od 8-9 mjeseci u obroke bebe mogu da se dodaju testenine, griz, rezanci i keks. Zbog visokog sadržaja tvrdih vlakana, mahunarke treba uvoditi tek od 15-18 mjeseci.

Masti

Puter, krem i biljna ulja obezbjeđuju esencijalne masne kiseline i vitamine. Od uzrasta od 7-8 mjeseci, 1 kašičica se može dodati povrću u vrijeme ručka, na primjer, da bi se dopunio bebin unos esencijalnih masnih kiselina, koje doprinose razvoju njenih moždanih funkcija. Sa 9-12 mjeseci, količina masti se može povećati na 1-2 kašičice u vrijeme ručka.

Pića

Preporučuje se majčino mlijeko ili formula (prelazno ili mlijeko 2. faze), u količini od najmanje 500 ml dnevno. Preporučuje se flaširana voda sa niskim sadržajem minerala. Razblaženi nezaslađeni voćni sokovi se mogu uvoditi od 4. mjeseca. Zabranjeni su kafa, čaj, gazirana i slatka pića. U svakoj fazi razvoja vaše bebe, čini se da su određene namirnice pogodne za postepeno uvođenje u njihovu ishranu. Ali sve bebe se razvijaju sopstvenim tempom i neki proizvodi mogu biti potencijalno alergeni za neke od njih. Da biste se upoznali sa brzinom, pročitajte naš članak „Kada početi sa čvrstom hranom?“ i, posebno, razgovarajte sa svojim ljekarom.