Odvikavanje od dojenja: uspješan povratak na posao
Podijelite
21/09/2021

Odvikavanje od dojenja: uspješan povratak na posao

Odvikavanje od dojenja: uspješan povratak na posao

Za žene koje žele da doje duže, povratak na posao predstavlja jedan od glavnih razloga za prestanak dojenja. Neke majke dojilje se odlučuju da odviknu bebe od dojenja prije nego što se vrate svom poslovnom životu. Ukoliko je to vaš slučaj, vaš partner i vi se vjerovatno pitate: kako unaprijed isplanirati prestanak dojenja? Kako da se najbolje organizujete i tako najspokojnije uskladite vaš privatan i poslovni život? Kako vi, tata, možete da pomognete da ovaj period protekne glatko? Savjeti i trikovi.
Odvikavanje od dojenja: obavezan korak ka povratku na posao?
Iako Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje mamama isključivo dojenje djece tokom prvih 6 mjeseci njihovog života (pogledajte članak : Istine/zablude o dojenju), koje zatim do njihove druge godine ili više, treba nastaviti uz uvođenje raznovrsne ishrane (pogledajte članak: Početak uvođenja čvrste hrane), ništa vas ne spriječava da prestanete da dojite vašu bebu onda kada vi to odlučite.

Mnoge žene odlučuju da prestanu da doje prije povratka na posao jer ne žele da kombinuju posao i dojenje. Druge se odlučuju da prestanu da doje iz straha da neće uspjeti da usklade karijeru i dojenje, zbog nedostatka podrške, poteškoća u organizaciji ili još zbog nemogućnosti pravilnog dojenja na radnom mjestu. Bez obzira na situaciju u kojoj se nalazite, ne ustručavajte se da razgovarate sa zdravstvenim radnikom o vašim stvarnim željama, kao i opcijama koje vam se nude, na primjer o primjeni kombinovanog dojenja.

Koliko će vam vremena trebati da odviknete svoju bebu?
Potrebno je 2 do 3 nedjelje da potpuno odviknete bebu od dojenja. Da biste u tome uspjeli postepeno prorijedite učestalost dojenja vaše bebe, čime ćete smanjiti svoju proizvodnju mlijeka.

Vaša beba odbija flašicu ? Postoji rješenje za to!

Da biste pomogli svom djetetu da se navikne na flašicu, najprije je možete napuniti svojim mlijekom nakon pumpanja, a zatim mlijekom za dojenčad i prepustiti tati ili drugoj dragoj osobi da nahrani vašu bebu.

Sve naše savjete i trikove za odvikavanje od dojenja vaše male djevojčice ili vašeg malog dječaka potražite u našem članku Uspješno odvikavanje od dojenja.

Povratak na posao: kako organizovati vašu svakodnevicu sa bebom kod kuće?

Nastavak poslovnog života majke predstavlja jednu sasvim novu fazu u vašem životu kao roditelja, kao i u životu vašeg djeteta. Daćemo vam nekoliko savjeta za stvaranje opuštene atmosfere kod kuće, izvan radnog vremena.

Optimalna organizacija

Oboje ćete vjerovatno da budete veoma umorni uveče kada se vratite s posla nakon dana provedenog na vašem radnom mjestu ili nakon što završite rad na daljinu. Pokušajte, koliko god je to moguće, da ove trenutke provedete daleko od poslovnih obaveza kako biste u potpunosti uživali u svojoj bebi.

Da biste to uspjeli, nastojte da što bolje moguće organizujete svoju radnu nedjelju. Napravite listu za kupovinu, isplanirajte obroke, odredite ko će da ide po dijete kod dadilje ili u vrtić, isplanirajte vrijeme za kućne poslove, čišćenje i sterilizaciju flašica… Zahvaljujući takvoj organizaciji moći ćete stvarno da uživate u zasluženim trenucima odmora i da postepeno smanjite količinu nagomilanog umora. Vidjećete, bićete mnogo operativniji ujutru i spremni da se uhvatite u koštac sa vašim novim radnim danom!

Uzajamna podrška

Majka koja se vraća na posao može ponekad da naiđe na nekoliko komplikacija: tuga zbog razdvajanja od svoje bebe koju ostavlja u jaslicama ili kod dadilje, anksioznost prouzrokovana povratkom na posao, teškoće u usklađivanju poslovnog i života majke… Stoga je vaša pomoć, tata, od suštinskog značaja kako biste pomogli svojoj partnerki da sve to savlada! A ako i sami naiđete na prepreke, bez ustručavanja se povjerite. Uzajamna pomoć će vam pomoći da spokojno napredujete kao roditelj.

Pomoć najmilijih je dobrodošla

Možete zamoliti vaše najmilije, porodicu i prijatelje, da vas odmijene u svakodnevnim poslovima (čišćenje, odlazak po bebe u vrtić ili kod dadilje prije vašeg povratka, pripremanje mlijeka za flašicu, ručka ili večere…). Osim toga, oni će bez sumnje da budu radosni što mogu da ugađaju vašoj bebi dok se vi ne vratite.

Prilika za vas da odahnete tokom jedne pauze, sami ili sa vašim partnerom!


Neophodno oslobađanje od krivice

Mama, tata, nema potrebe da krivite sebe ukoliko niste uspjeli da ispunite sve svoje ciljeve za ovu nedjelju. Osluškujte sebe i pratite svoj ritam, poštujući izvan svega ritam vaše bebe! Biti roditelj se uči iz dana u dan i vi imate potpuno pravo da ne budete „savršeni“. Zato nemojte da budete strogi prema sebi, osluškujte svoje potrebe i potrebe vaše bebe kako biste zajedno napredovali u ovoj predivnoj avanturi koja se zove roditeljstvo! Mama, prije nego što se vratite na posao, organizacija, podrška i strpljenje će biti vaši najveći saveznici u odvikavanju od dojenja vaše bebice, kao i u vašoj novoj svakodnevici kod kuće! Vjerujte sebi i svojoj bebi i sve će da bude u redu!

Literatura:

Francusko Udruženje za Dojenje, https://cofam-allaitement.org/
Nacionalni institut za prevenciju i zdravstveno obrazovanje, Ministarstvo zdravlja, Vodič za dojenje, 68 strana
Magicmaman, 10 savjeta za usklađivanje poslovnog i porodičnog života, https://www.magicmaman.com/les-10-conseils-pour-concilier-vie-professionnelle-et-vie-de-famille,3567556.asp
Mpedia, Savjeti za uspešno odvikavanje bebe od dojenja, https://www.mpedia.fr/art-sevrer-votre-bebe/
Mpedia, Dojenje i zablude, https://www.mpedia.fr/art-allaitement-halte-aux-idees-recues/?sr=838
Zdravlje i dojenje, www.santeallaitementmaternel.com
Tremey L, Gelbert N, Schelstraete C, Francusko udruženje ambulatorne pedijatrije (AFPA) uz pomoć Lectariums Francuske i Regionalne unije liberalnih lekara (URML), dojenje od prvog do poslednjeg hranjenja, CD-Rom
Turck. D, Komitet za ishranu Francuskog pedijatrijskog društva, Dojenje: prednosti za zdravlje djeteta i njegove majke..., Pedijatrijska arhiva, oktobar 2012, tom 19, dodatak 3, str.S77-S96