Trajanje dojenja: u kom momentu odviknuti bebu?
Podijelite
06/09/2021

Trajanje dojenja: u kom momentu odviknuti bebu?


Do koje godine je moguće dojiti (pogledajte naš članak: Prednosti dojenja)? Da li postoji minimalno ili maksimalno trajanje dojenja koje treba poštovati prije nego što odbijete bebu (pogledajte naš članak: Odvikavanje: kako se dobro pripremiti, 6 savjeta za spokojno odvikavanje bebe)? Kojim znacima dijete pokazuje da ne želi više da ga dojite?... Prelazak sa dojenja na odvikavanje od majčinog mlijeka je odluka koja sa sobom nosi mnoga pitanja za roditelje. Pomoći ćemo vam da to prebrodite!

Odvikavanje: kada prestati sa dojenjem vaše bebe?

Majčino mlijeko je najbolja hrana za bebe od njihovog rođenja i tokom prvih mjeseci bebinog života. Međutim, iako dojenje doprinosi dobrom zdravlju i razvoju novorođenčeta (pogledajte naš članak: Laktoferin: stub imunog sistema kod beba), odvikavanje će u jednom momentu da postane neizbježno…

Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje majkama koje su se opredijelile za dojenje da primjenjuju isključivo dojenje njihovih beba do 6 mjeseci starosti. Imajte na umu da sa dojenjem možete da nastavite i nakon ovog perioda. Stoga se preporučuje roditeljima koji žele da nastave da hrane svoje dijete majčinim mlijekom (pogledajte naš članak: Majčino mlijeko: sve o njegovom sastavu) do druge godine ili više, da obavezno između 4. i 6. mjeseca, ali ne kasnije od 6. mjeseca, počnu sa uvođenjem raznovrsne ishrane (pogledajte naš članak: Čvrsta hrana: hranu koju treba da dajete svojoj bebi).

Roditeljski izbor

Imajte na umu da trajanje dojenja preporučeno od strane SZO predstavlja idealno vrijeme za zdravlje djeteta koje vam može poslužiti kao vodič u dojenju vaše bebe. Međutim, odluka da li ćete nastaviti sa dojenjem ili ne je u potpunosti vaša, sve dok majčino mlijeko zamijenite ishranom prilagođenom bebinom uzrastu i njenim nutritivnim potrebama.

Poželjno je da mama koja se odluči za odvikavanje svoje bebe dobije podršku od tate ili osobe sa kojom dijeli život. Zapravo, podrška najmilijih je od suštinskog značaja tokom ove nove faze za koju znamo da nije nimalo laka, kako bi mami i njenoj bebi spokojno odvikavanje bilo zagarantovano (pogledajte naš članak: Odvikavanje bebe: dragocjena tatina podrška).

Zašto mame žele da prestanu sa dojenjem svog dojenčeta?

Svaka žena je različita i drugačije doživljava dojenje. Evo nekoliko glavnih razloga za prestanak dojenja bebe:

• Najčešći razlog prestanka dojenja je povratak na posao. Ipak to nas ni na koji način ne obavezuje da prestanemo da dojimo.

• Loše sisanje bebe, bolne dojke (oticanje dojki, mastitis, itd.), smanjena laktacija, mala proizvodnja majčinog mlijeka… Sve su to faktori koji mogu da obeshrabre dojilju.

Budite uvjereni da ovo možete riješiti na više načina i sasvim spokojno nastaviti sa dojenjem. Više na ovu temu možete da pronađete u našem članku Male muke sa dojenjem.

Kako znati da vaše dijete ne želi više da ga dojite?

Iako za prestanak dojenja možete da se odlučite u svakom trenutku, može se desiti da vas na to podstakne upravo vaš mališan! Ovdje se radi o „prirodnom odvikavanju“. U većini slučajeva se javlja nakon dugog dojenja dojenčeta. Obično kada dijete otkrije nove namirnice zahvaljujući raznovrsnoj ishrani (pogledajte naš članak: Čvrsta hrana: hranu koju treba da dajete svojoj bebi), ono gubi interesovanje za dojenje i radije se okreće novim ukusima.

Evo nekoliko reakcija koje možete da primijetite kod djeteta koje više ne želi da ga dojite:
• Povlači se kada mu majka ponudi dojku,
• Okreće glavu u stranu,
• Preskače nekoliko hranjenja,
• Jednostavno izražava svoje odbijanje riječima (u slučaju djeteta koje je govornog uzrasta).

Važno je da vi kao roditelj, osluškujete potrebe svog djeteta. Ukoliko redovno primjećujete prethodno navedene znake, trudite se da prestanete sa dojenjem. Da li ste znali? Preporučuje se da bebi uzrasta od 6 mjeseci dajete 500 ml mlijeka za dojenčad drugog uzrasta svaki dan. Tada možete:

• Da pređete na hranjenje flašicom mlijekom za bebe. Kako bi vam pomogli u izboru mlijeka za vašu bebu, možete da pogledate naš članak Formula za dojenčad: težak izbor!
• Ponuditi bebi mliječne zamjene (mliječne kaše za bebe, mlijeko za bebe i sitni griz, jogurt, sir…) ukoliko primijetite da ne želi da pije ni mlijeko na flašicu. Preporučujemo vam da pogledate naš članak Čvrsta hrana: hranu koju treba da dajete svojoj bebi). i saznate kako da pravilno uvedete ove namirnice u ishranu vašeg djeteta, u zavisnosti od njegovog uzrasta i njegovih nutritivnih potreba.

Kombinovano dojenje

Ako želite da vam prestanak dojenja protekne glatko, zašto prvo ne biste probali kombinovano dojenje? Ova praksa podrazumijeva da majka doji kada je sa bebom, a da se ostatak vremena beba hrani na flašicu. Malo po malo, ukoliko se odluči za odvikavanje, dojenje bebe se smanjuje ili čak potpuno isključuje iz ishrane, i prelazi se na flašicu.

Roditelji, podsjećamo vas da dužina trajanja dojenja vaše bebe zavisi od vas. Mame, ukoliko želite da dojite nedjeljama, mjesecima ili godinama, vi o tome same odlučujete! Međutim, ukoliko jedno od vas dvoje ne želi da nastavi, onda treba da prekinete. Tu odluku donesite sa tatom ili osobom koja dijeli život sa djetetom, kako biste uspjeli u ovom poduhvatu. (Pogledajte naš članak: Odvikavanje bebe: dragocjena tatina podrška).


Literatura :

Komitet za ishranu Francuskog pedijatrijskog društva, D. Turck, Dojenje: prednosti za zdravlje djeteta i njegove majke, Pedijatrijska arhiva, oktobar 2012, tom 19, dodatak 3, str.S77-S96 Francusko Udruženje za Dojenje, https://cofam-allaitement.org/
Nacionalni institut za prevenciju i zdravstveno obrazovanje, Ministarstvo zdravlja, Vodič za dojenje, 68. strana
La maison des maternelles, Dojenje : šta je prirodno odvikavanje?, https://www.lamaisondesmaternelles.fr/article/allaitement-qu-est-ce-que-le-sevrage-naturel
Magic Maman, 8 stvari koje treba da znate prije nego što odviknete svoju bebu, https://www.magicmaman.com/,sevrer-son-bebe,557,3354877.asp
Mpedia, Kako da dojenje traje što duže?, https://www.mpedia.fr/qr/10-mois-sevrage-naturel/
Mpedia, koliko dugo možete da dojite svoje dijete?, https://www.mpedia.fr/art-combien-de-temps-peut-on-allaiter/
Mpedia, Količina mlijeka u 9 mjeseci?, https://www.mpedia.fr/qr/nombre-de-laitages-a-9-mois/
Mpedia, Moj sin od 7 mjeseci odbija flašicu u vrtiću, šta da radim?, https://www.mpedia.fr/qr/mon-fils-de-7-mois-allaite-refuse-les-biberons-a-la-creche-que-faire/
Zdravlje i dojenje, http://www.santeallaitementmaternel.com/
Tremey L, Gelbert N, Schelstraete C, Francusko udruženje ambulatorne pedijatrije (AFPA) uz pomoć Lectariums Francuske i Regionalne unije liberalnih lekara (URML), dojenje od prvog do poslednjeg hranjenja, CD-Rom